0 zł
Zarejestruj się
Zapomniane hasło lub login?
IKN: Katalog szkoleń

Szkolenie internetowe dla nauczycieli i rodziców: IV.6 Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w nauczaniu, wychowaniu i terapii. Podstawy teoretyczne: ćwiczenia, zasady planowania i prowadzenia zajęć

Jesteś tutaj

SZKOLENIA INTERNETOWE (E-LEARNING)

Kategoria: II. Przebieg i wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży

IV.6 Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne w nauczaniu, wychowaniu i terapii. Podstawy teoretyczne: ćwiczenia, zasady planowania i prowadzenia zajęć (e-learning)

Podsumowanie: Instrukcje do ponad 250 ćwiczeń, propozycje opracowywania pojedynczych zajęć oraz ich planowania w cyklu rocznym z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Problematyka:

Szkolenie powstało z myślą przede wszystkim o osobach początkujących, które chcą poznać podstawy Metody Ruchu Rozwijającego i w przyszłości zacząć wykorzystywać ją w ramach prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub terapeutycznych. Uczestnicy zaznajomią się z ponad 250 ćwiczeniami oraz opanują zasady planowania zajęć. Będą mogli także obejrzeć filmy ukazujące wykorzystanie metody do pracy z dziećmi w różnym wieku (zarówno prawidłowo się rozwijającymi, jak i z zaburzeniami rozwojowymi) oraz z młodzieżą niepełnosprawną umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Spopularyzowana w Polsce przez prof. Martę Bogdanowicz Metoda Ruchu Rozwijającego (MRR) Weroniki Sherborne znajduje szerokie zastosowania w terapii i stymulowaniu rozwoju psychospołecznego najmłodszych, a także w nauczaniu. Ćwiczenia prowadzone tą metodą mają na celu stworzyć dziecku okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, odczucia własnej siły i sprawności, budowania pozytywnej samooceny. Stwarzają także możliwość bliskiego kontaktu fizycznego i emocjonalnego z drugim człowiekiem - zarówno dorosłym, jak i dzieckiem - co jest nieocenione dla rozwoju społecznego i emocjonalnego, a także pomaga opanowywać niezbędne w życiu umiejętności społeczne.

Zajęcia MRR mogą być prowadzone zarówno w formie grupowej, jak i indywidualnej. Nie są konieczne żadne urządzenia lub pomoce do ćwiczeń, choć można wykorzystać koce czy chusty animacyjne dla urozmaicenia zajęć lub gdy pracujemy z dziećmi w znacznym stopniu niepełnosprawnymi ruchowo. Mimo że RR najkorzystniej jest prowadzić w grupie, w której każdemu dziecku towarzyszy dorosły, ze skarbnicy ćwiczeń można wybrać liczne propozycje możliwe do wykonania w parach lub grupie składającej się z samych dzieci. Sprawia to, że ćwiczenia RR można wykorzystać nie tylko podczas specjalnych zajęć, lecz także wplatać je w codzienną pracę z grupą w przedszkolu, szkole, na kolonii letniej itp. Ich znajomość przyda się każdej osobie pracującej z dziećmi.

Adresaci:psychologowie, pedagodzy, nauczyciele szkoły podstawowej, nauczyciele przedszkola

Liczba godzin szkolenia tradycyjnego, jakiej odpowiada kurs:8

Forma zaliczenia:test wiadomości

Cena kursu internetowego:109 zł

Najkrótszy możliwy termin ukończenia:3 dni robocze od wpłynięcia opłaty za kurs do uzyskania oceny pracy zaliczeniowej i wystawienia zaświadczenia. Więcej informacji o czasie trwania kursu.

Prowadzący: mgr Magdalena Pitala-Jasek - psycholog z 20-letnim doświadczeniem zawodowym, specjalizuje się w diagnozie psychologiczno-pedagogicznej i psychologii edukacji oraz doradztwie edukacyjnym i wychowawczym dla rodziców i nauczycieli (m.in. w ramach prowadzonej od 2007 r. niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej)

Uwagi:


Szkolenie ma charakter teoretyczny, opiera się na podręczniku autorstwa prof. Marty Bogdanowicz i Dariusza Okrzesika "Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne" (Wydawnictwo Harmonia 2016). Książka wliczona jest w cenę szkolenia, wysyłamy ją do uczestników w ciągu 1-5 dni roboczych od wpłynięcia opłaty za szkolenie, listem poleconym priorytetowym.

Z powodu wyczerpania nakładu podręcznika kurs jest zawieszony

SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie do Metody Ruchu Rozwijającego (MRR)
1.1. Rodzaje ruchu
1.2 Struktura zajęć
1.2.1. Ćwiczenia - relacje
1.2.2. Dynamika relacji
2. Propozycje ćwiczeń do zajęć opartych na MRR
2.1. Ćwiczenia kształtujące świadomość osoby, schematu ciała i przestrzeni
2.2. Ćwiczenia oparte na relacji "z" (relacji opiekuńczej)
2.3. Ćwiczenia oparte na relacji "przeciwko" (relacji mocy i energii)
2.4. Ćwiczenia oparte na relacji "razem" (partnerskiej)
3. Propozycje zabaw z rekwizytem
3.1. Zabawy z kocem
3.2. Zabawy z chustą
3.2.1. Zabawy na początek spotkania
3.2.2. Zabawy w pozycji stojącej
3.2.3. Zabawy w pozycji siedzącej
3.2.4. Zabawy w pozycji leżącej
3.2.5. Zbawy w odgrywanie ról
3.2.6. Zabawy z chustą i piłką
3.2.7. Zabawy z "tunelem"
3.2.8. Zabawy na zakończenie spotkania
4. Propozycje ćwiczeń rozwijających relacje społeczne i ułatwiające relaksację
4.1. Dziecięce masażyki
4.2. Kołysanki
5. Planowanie i organizacja zajęć prowadzonych MRR
5.1. Roczny program zajęć
5.1.1. Cele i zadania do realizacji
5.1.2. Forma zajęć
5.1.3. Organizacja zajęć i dobór ich uczestników
5.1.4. Korzystanie z przyborów do zabawy oraz wykorzystywanie muzyki
5.1.5. Dostosowywanie zajęć do indywidualnych potrzeb dzieci
5.2. Planowanie poszczególnych zajęć
5.2.1. Schemat scenariusza zajęć
5.2.2. Planowanie scenariusza zajęć
5.2.3. Uwagi do planowania i realizacji niektórych etapów zajęć
5.2.4. Forma zapisu ćwiczeń
5.2.5. Problem bezpieczeństwa dzieci podczas zajęć
5.2.6. Współpraca z rodzicami
5.3. Potrzeba ewaluacji zajęć
5.4. Przykładowe scenariusze zajęć
Aneks: Filmy z realizacji zajęć MRR w różnego typu placówkach oświatowych (źródło: serwis YouTube.pl)


Opinie:Co najbardziej podobało się uczestnikom?brdzo szybka wysyłka książki, test

 
 


Opinie pochodzą z ankiet wypełnianych po zakończeniu szkolenia.
 • Zadaj pytanie
 • POWIADOM O DOSTĘPNOŚCI


  Średnia ocena kursu: 9.54/10

  automatycznie wyliczana z anonimowych ankiet wypełnianych przez uczestników szkolenia


  Cena: 109 zł

  w tym m.in. 2 miesiące dostepu, nielimitowane konsultacje z prowadzącym oraz wysyłka pocztą zaświadczenia o ukończeniu  Pomiń KATALOG SZKOLEŃ

  KATALOG SZKOLEŃ

  Po raz pierwszy korzystam z metody e-learningowej, jestem zachwycona formą przekazu wiadomości, materiałami do nauki, o elastycznym czasie uczestnictwa w kursie nie wspominam, bo to oczywiste. Kurs na 5+. Dla mnie rewelacja! Zobacz więcej opinii ›